آزمون یوس آزمون YOS

یوس

آزمون يوس

آزمون یوس یک آزمون ورودی به دانشگاه های دولتی ترکیه برای داوطلبان پذیرش تحصیلی از مقطع دیپلم متوسطه به رشته‌های لیسانس و پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی می باشد. این آزمون مشتمل بر سوالات ریاضی و هندسه می ‌باشد که به زبان‌های ترکی استانبولی و انگلیسی برگزار می شود.

 

معرفی آزمون یوس

این آزمون ورودی، آزمونی است که برای ورودی دانشگاه های کشور ترکیه برای دانشجویان بین المللی برگزار می شود. این آزمون هر سال توسط دانشگاه‌ های کشور ترکیه برگزار می‌ شود.۱۰ درصد از ظرفیت پذیرش سالانه دانشگاه های دولتی ترکیه به دانشجویان خارجی که از طریق آزمون یوس پذیرش می‌شوند، اختصاص دارد.

اگر میخواهید تحصیل در دانشگاه های معتبر ترکیه در رشته های مختلف مثل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی و… تحصیل خود را شروع کنید، پس با ما همراه باشید.
در این مقاله قصد داریم درباره موضوعات مختلفی مانند آزمون ورودی نحوه برگزاری آزمون، مراکز آزمون، هزینه آزمون و … صحبت کنیم.

اعتبار آزمون یوس:

آزمون یوس ترکیه فقط یک آزمون داخلی محسوب می شود. اعتبار بین‌المللی خاصی ندارد. یعنی نمره و  قبولی در آزمون یوس فقط برای پذیرش در دانشگاه های کشور ترکیه اعتبار ندارد. مدت زمان اعتبار نتیجه آزمون یوس تا ۲ سال می باشد. یعنی اگر فردا در آزمون یوس قبول دو سال فرصت دارید که در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کنید. البته برخی از دانشگاه ‌ها زمان اعتبار این آزمون را کمتر کرده اند و تا یک سال کاهش داده اند. اگر مدت زمان اعتبار قبولی در آزمون یوس تمام شود و در این فاصله در دانشگاهی ثبت نام نکرده باشید باید مجددا در این آزمون شرکت کنید و قبول شوید.

 

نحوه برگزاری آزمون به چه صورت است؟

نحوه برگزاری آزمون یوس

آزمون یوس دانشگاه های مختلف، به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود.

مزایا و معایب آزمون یوس:

به دلیل همسایگی کشور ترکیه با ایران شرکت کردن در آزمون یوس ترکیه و تحصیل در دانشگاه‌ های این کشور مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه مقرون به صرفه می باشد. همین موضوع باعث شده است که هدف بسیاری از متقاضیان بین المللی باشد. بنابراین رقابت بر سر دریافت پذیرش تحصیلی آنها بسیار زیاد شده است.

آزمون یوس در ایران هم برگزار می شود. بنابراین دیگر نیازی نیست که دیگر هزینه اضافی برای سفر کردن به کشور ترکیه پرداخت کنید. کیفیت برگزاری آزمون یوس در همه جا یکسان است و نمایندگانی از دانشگاه کمبریج انگلیس بر برگزاری آن نظارت دارند.

 

آزمون یوس برای پذیرش در چه رشته هایی برگزار می‌ شود؟

آزمون یوس معمولا برای پذیرش دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته‌ های مقطع کارشناسی و پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی گرفته می ‌شود. اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در کشور ترکیه دارید باید در آزمون دیگری ثبت نام کنید. با قبولی در آزمون یوس می توانید تقریباً در تمامی رشته هایی که در دانشگاه‌های کشور ترکیه تدریس می ‌شوند تحصیل نمایید مثل: رشته های مهندسی، علوم پزشکی، علوم پایه، هنر و علوم انسانی

 

آزمون یوس به چه زبانی برگزار می ‌شود؟

زبان آزمون یوس در اصل زبان ترکی است، اما برخی از دانشگاه‌ها به زبان ‌های دیگری مثل انگلیسی، عربی، فارسی، روسی برگزار می‌ کنند.

در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه تدریس به زبان ترکی استانبولی صورت می گیرد. به همین دلیل برخی از سوالات آزمون یوس مربوط به سنجش زبان ‌ترکی داوطلبان است. اگر می خواهید در این دانشگاه ها درس بخوانید باید زبان ترکی خود را تقویت کنید و از این بخش سوالات، نمره قابل قبولی کسب کنید.

اگر بر زبان ترکی مسلط نباشید و نتوانید در این آزمون نمره خوبی را کسب کنید، باید قبل از ورود به دانشگاه در دوره‌های آمادگی زبان ترکی شرکت کنید. البته برخی از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می کنند. اگر قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه ها را دارید، دیگر نیازی به پاسخگویی به سوالات سنجش زبان ترکی آزمون یوس ندارید.

بخش دوم سوالات آزمون یوس دانشگاه ها مربوط به سنجش زبان انگلیسی است. اگر در زمان ثبت نام آزمون یوس مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل ارائه دهید، همان را در نظر می گیرند و از جواب دادن به بخش دوم سوالات آزمون یوس معاف می شوید.

 

نحوه و محل برگزاری آزمون یوس:

آزمون یوس ترکیه در گذشته به طور سراسری و همزمان در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه برگزار می شد. اما از سال ۲۰۱۲ و بر اساس قوانین جدید تمام دانشگاه ها از جمله دانشگاه های خصوصی این کشور به طور مستقل و مجزا آزمون یوس را برگزار می‌ کند.

به دلیل مستقل بودن برگزاری آزمون یوس توسط هر دانشگاه و تفاوت در سوالات، اغلب اوقات نتایج آزمون یوس دانشگاه های خصوصی مورد قبول دانشگاه های دولتی این کشور نیست. یعنی در صورت شرکت قبولی در آزمون یوس یک دانشگاه خصوصی نمی توانید با ارائه نتیجه آن به دانشگاه دولتی در آن دانشگاه دولتی پذیرش شوید.

به جز ترکیه آزمون یوس در ۵ کشور دیگر مثل ایران برگزار می ‌شود. شما می توانید در آزمون یوس ترکیه در شهرهای تهران و تبریز و ارومیه نیز شرکت کنید. آزمون یوس هر ساله به صورت حضوری برگزار می شود اما در سال ۲۰۲۰ و به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از دانشگاه‌ های کشور ترکیه این آزمون را به صورت آنلاین برگزار کردند.

 

شرایط لازم برای ثبت نام آزمون یوس:

همانطور که از نام آزمون یوس مشخص است این آزمون برای پذیرش دانشجویان خارجی کشور ترکیه است. بنابراین داوطلبان دارای تابعیت کشور ترکیه می توانند در این آزمون شرکت کنند.

یکی از مهمترین شرایط ثبت نام در این آزمون داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و یا گواهی اشتغال به تحصیل سال سوم دبیرستان می باشد. برای ثبت نام در آزمون یوس حداقل باید ۱۶ سال سن داشته باشید. اما از آن طرف هیچ محدودیتی وجود ندارد و تا هر سنی می توانید در آن شرکت کنید.

 

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون یوس:

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون یوس ترکیه عبارتند اند از:

مدرک دیپلم متوسطه

گواهی مشغول تحصیل در سال سوم دبیرستان

کارنامه های دبیرستان

پاسپورت با اعتبار کافی

عکس و رسید واریز هزینه

برای ثبت نام آزمون یوس اول باید وارد سایت دانشگاه مورد نظر شوید. پس از وارد کردن اطلاعات و تکمیل فرم ثبت نام، اسکن صفحه اول پاسپورت خود را آپلود کنید. بعد فرم مربوطه را ارسال کنید و منتظر ایمیل تاییدیه بمانید.

در ایمیل تاییدیه نام کاربری و پسورد خود را وارد کنید و بعد اطلاعات دیگر خود را تکمیل کنید. در نهایت باید منتظر دریافت کارت ورود به جلسه تا حدود یک الی دو هفته قبل از برگزاری آزمون باشید.

 

هزینه و زمان ثبت نام آزمون یوس:

آزمون یوس هر ساله یک بار به طور مستقل توسط هر دانشگاه برگزار می‌ شود. به طور معمول زمان ثبت نام آزمون یوس از ماه بهمن تا اسفند می باشد. آخرین اخبار مربوط به ثبت نام در دانشگاه را باید از طریق سایت آن دنبال کنید. زمان برگزاری آزمون یوس از اردیبهشت تا تیر ماه هر سال می باشد. البته در سال گذشته و به دلیل شیوع ویروس کرونا این آزمون برگزار نشد به همین خاطر نتیجه آزمون یوس سال های گذشته و معدل دیپلم و پیش دانشگاهی را مبنای پذیرش داوطلبان قرار دادند.

آزمون یوس قرار است امسال یعنی سال ۲۰۲۱ با کمی تاخیر در ماه‌ های تیر تا شهریور برگزار شود. تاریخ ثبت نام آن هم تا اواخر خرداد ماه در دانشگاه های مختلف ادامه دارد.

 

مباحث سوالات آزمون یوس:

بخش اول سوالات آزمون یوس به دو زبان انگلیسی و یا ترکی استانبولی طرح می‌ شود. این شامل مباحث ریاضیات و هندسه و هوش است. تا سال ۲۰۱۰ بخش اول سوالات شامل ۸۰ سوال بود که از ۴۵ سوال تست هوش و ۳۰سوال ریاضی و 5 سوال هندسه تشکیل شده بود.

مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش حدود ۹۰ دقیقه بود. اما بعد از مستقل شدن برگزاری آزمون یوس، تعداد و نحوه طرح سوالات آن توسط سیستم آموزشی هر دانشگاه به صورت جداگانه تعیین می‌ گردد.

بخش دوم سوالات آزمون یوس مربوط به درک زبان ترکی و انگلیسی می باشد. این بخش نقش تعیین کننده ای در پذیرش دانشجو ندارد و تنها برای سنجش کردن میزان تسلط بر زبان ترکی و انگلیسی دانشجو است. مدت زمان پاسخگویی به سوالات هم حدود ۶۰ دقیقه می باشد.

 

چگونه در آزمون یوس قبول شویم؟

سطح آزمون یوس در ترکیه تقریباً پایین است. در صورتی که قبلاً مطالعه و تمرین کرده باشید شانس بالایی برای قبول شدن در این آزمون دارید. بسیاری از دانشگاه های ترکیه برای آزمون یوس نمره منفی در نظر نمی‌ گیرند اما بعضی دانشگاه ها نمره منفی ۱/۴ در نظر می گیرند. یعنی 4 پاسخ غلط به سوالات یک سوال درست را بی اثر می کند.

 

کلاس های آمادگی آزمون یوس:

با شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یوس و با تمرین بیشتر می توانید شانس بیشتری برای قبول شدن در این آزمون داشته باشید و در مقابل با پذیرش در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه از پرداخت شهریه های سنگین معاف شوید. همچنین سعی کنید زبان ترکی و یا انگلیسی خود را تقویت کنید. با این کار شما دیگر مجبور به شرکت در دوره های آمادگی زبان قبل از ورود به دانشگاه نخواهید بود. به این ترتیب از بدو ورود به کشور ترکیه می توانید واحد های تخصصی رشته خود را گذرانده و مدت زمان و هزینه های اقامتی خود را کاهش دهید.

 

اعلام نتایج و نمره قبولی در آزمون یوس:

دانشگاه های ترکیه به طور مستقل حداقل نمره قبولی آزمون یوس خود را تایید می کنند. به طور کلی حداقل نمره قبولی در این آزمون بین ۴۰ تا ۵۰ است. نمره این آزمون از ۱۰۰ محاسبه می ‌شود. درصورتی که نتوانید این نمره را کسب کنید قادر به انتخاب رشته نخواهید بود.

حداقل نمره قبولی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی ۹۰ می باشد. اما با توجه به داوطلبان بسیاری که برای تحصیل در این رشته ها وجود دارد، حتی در برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه استانبول با کسب نمره ۱۰۰ هم شاید نتوانید در رشته پزشکی قبول شوید. نتایج اولیه آزمون یوس طبق زمانبندی که هر دانشگاه اعلام می کند منتشر می‌ شود؛ بنابراین فقط باید به زمان اعلام شده توسط دانشگاه توجه داشته باشید. معمولا دو هفته طول می کشد که نتایج آزمون اعلام شود.

 

چه متقاضیانی نیازمند نمره آزمون یوس هستند؟

آزمون یوس در ترکیه که به نام های کنکور یوس ترکیه٫، امتحان یوس ترکیه و آزمون یوس نیز شناخته می شود یکی از آزمون های پذیرش در دانشگاه های ترکیه می باشد. امتحان یوس در ترکیه هر سال یک بار در دانشگاه های  ترکیه برگزار می ‌شود. متقاضیان زیر برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به نتیجه امتحان یوس ترکیه نیاز دارند:

متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی دانشگاه های دولتی ترکیه

متقاضیان تحصیل در رشته های فنی مهندسی دانشگاه های ترکیه

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه دولتی ترکیه

 

آمادگی برای کسب نمره قبولی آزمون یوس:

در صورتی که متقاضی برای شرکت در آزمون یوس فاقد مهارت زبان ترکی باشد، باید در دوره‌ های آمادگی زبان ترکی شرکت کند و مهارت لازم را کسب کند. البته برخی از دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه به جای بخش دوم سوال ها یعنی درک نگارش زبان ترکی، نمره های زبان انگلیسی متقاضی را لحاظ می کنند. در واقع اگر متقاضی دارای نمره لازم از آزمون های زبان انگلیسی معتبر باشد، پاسخ به سوالات بخش دوم ضروری نمی باشد.

 

جدیدترین قوانین پذیرش دانشگاه های ترکیه ۲۰۲۱:

بر اساس شرایط شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دانشگاه های ترکیه آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور را برگزار نکرده اند. از جمله مهمترین آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه آزمون یوس است. در این راستا دانشگاه های ترکیه بر اساس قوانین جدید معیار صدور پذیرش تحصیلی را ارائه نتیجه آزمون یوس در سال های گذشته و معدل دیپلم و پیش دانشگاهی را مبنای کار قرار داده اند.

 

شرایط شرکت در آزمون یوس ترکیه:

متقاضی نباید شهروند ترکیه باشد و باید از متقاضیان بین المللی تحصیل در دانشگاه های ترکیه باشد.

متقاضی باید یا از دبیرستان فارغ التحصیل شده باشد و یا در سال سوم دبیرستان مشغول تحصیل باشد.

اگر متقاضی در کشور ترکیه متولد شده باشد و سپس از تابعیت این کشور خارج شده باشد و در کشور دیگری زندگی کرده باشد، برای شرکت در آزمون یوس در ترکیه باید مجوز لازم را از وزارت کشور ترکیه دریافت کند.

 

شانس قبولی در آزمون یوس برای متقاضیان:

شانس قبولی در آزمون یوس به نحوه پاسخگویی به سوال های این آزمون بستگی دارد. متقاضی با دارا بودن توانایی در حل سوال های ریاضیات و هوش می ‌تواند بیشتر سوال های آزمون را به درستی پاسخ دهد. سوال های آزمون به زبان های انگلیسی و ترکی طراحی می شوند و متقاضی بر اساس زبان منتخب در هنگام ثبت نام می تواند به زبان انگلیسی یا ترکی سوال های امتحان یوس را پاسخ دهد.

شانس قبولی در آزمون یوس برای متقاضیان ایرانی حتی با معدل متوسط دبیرستان بالا می باشد.

 

 

photo-1525900907992-84464c86d6b4.jpeg
photo-1509395176047-4a66953fd231.jpeg

مراحل ثبت نام و موفقیت در آزمون یوس

آزمون YOS از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول هوش و دانش ریاضی و هندسه شما را می سنجد و بخش دوم سوالاتی درباره زبان ترکی است. دفترچه سوالات به دو زبان انگلیسی و ترکی آماده شده است و هر داوطلب به آن زبانی به سوالات پاسخ می دهد که هنگام ثبت نام آزمون یوس مشخص کرده است

1. نمره

نمره آزمون یوس از 100 محاسبه شده و به ازای هر چهار سوال غلط، یک جواب درست حذف خواهد شد.

2. مدرک

اگر شما قصد دارید از طریق ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس از دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرید دیگر لازم نیست به بخش سوالات زبان ترکی آزمون YOS پاسخ بدهید.

آزمون YOS همانند تمامی آزمون­‌های لوکال و بین‌المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آن‌ها خواهد بود. آزمون YOS توصیه‌شده برای تمامی سنین است؛ به شرط اینکه قوانین زیر رعایت شده باشند:

آزمون یوس مختص افرادی است که خارج از کشور ترکیه مقطع دبیرستان خود را گذرانده اند ، متقاضیان ایرانی برای شرکت در آزمون یوس باید دارای مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی و یا دانش آموز سال دوازدهم باشند .

در حال حاضر آزمون YOS توسط دانشگاه ها و بصورت مجزا برگزار می گردد. و هر دانشگاهی هم در یک زمان مجزایی آزمون یوس را برگزار می کند. ولی معمولا فروردین ماه هر سال (آپریل) زمان ثبت نام آزمون YOS در دانشگاه های مختلف است و دانشگاه های مختلف آزمون یوس را در بازه زمانی بین اردیبهشت ماه تا تیر ماه برگزار می کنند. با توجه به اینکه در چه دانشگاهی آزمون YOS (یوس) را ثبت نام و شرکت کرده اید نتیجه آن معمولا دو هفته بعد از برگزاری آزمون در سایت دانشگاه برگزار کننده منتشر می شود.