آزمون SAT آزمون ست

آزمون SAT

آزمون اس ای تی  یک آزمون بین المللی با استانداردهای بین المللی است و سالهاست برای سنجش مهارت تحصیلی دانش آموزان برای شروع مقاطع دانشگاهی انتخاب می شود و با برگزاری این آزمون در ۱۹۲۶ با عنوان آزمون استعداد تحصیلی توسط موسسه خصوصی و غیرانتفاعی کالج برد آمریکا به دنیا معرفی شده است و در ۸۵ کشور دنیا و در ۱۸۰۰ دانشگاه برای گرفتن  پذیرش مورد استفاده قرار می گیرد.

کشورهایی مثل کانادا، استرالیا و بسیاری از کشورهای اروپایی مثل انگلستان، نروژ، فنلاند، اتریش، ترکیه و در آسیا در هند، مالزی و سنگاپور این آزمون استفاده می ‌شود. محتوای این آزمون در سال های اخیر به صورت استاندارد از کتاب های درسی دوره دبیرستان آمریکا و در سه بخش درک مطلب نگارش و ریاضیات طرح می شود و دانش آموزان باید مسلط به زبان انگلیسی باشند. این آزمون در ایران برگزار نمی‌ شود چون یک آزمون آمریکایی است بنابراین ایران جزو کشورهای مورد تحریم است و دانش آموزان ایرانی می توانند برای این امتحان به کشورهای همسایه مثل ترکیه، آذربایجان یا امارت برود و امتحان دهند.

شانس قبولی در آزمون اس  ای تی را نمره کسب کرده معلوم می کند.

آزمون SAT ترکیه چیست؟

اس ای تی برای کدام رشته ها کاربرد دارد؟

 آزمون اس ای تی برای  تحصیل در رشته های پرطرفداری مثل پزشکی دندانپزشکی حقوق و تمامی رشته های مقطع کارشناسی در دانشگاه های ایالات متحده آمریکا برگزار می ‌شود. دانشگاه ترکیه در سال‌های اخیر اعتبار علمی بالایی در مجامع بین‌المللی کسب کرده است و مدارک علمی این دانشگاه در کلیه کشورهای دنیا معتبر و شناخته شده است و سیستم آموزشی ترکیه براساس سیستم آموزشی آمریکا تنظیم شده است و همه مدارک بین المللی صادر شده از آمریکا در ترکیه هم معتبر است. یکی از این مدارک، آزمون اس ای تی است.

 

تفاوت آزمون اس ای تی با آزمون یوس:

آزمون اس ای تی با آزمون یوس تفاوت زیادی دارد. آزمون یوس یک آزمون بومی است که در دانشگاه های ترکیه برای سنجش دانشجویان بین المللی برگزار می شود ولی با توجه به استانداردهای بین المللی آزمون اس ای تی در اکثر دانشگاه های ترکیه معتبر است و دانشگاه‌هایی که مدرک این آزمون را می‌پذیرند عبارتند از دانشگاه کوچ، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه آنکارا، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه بوغازایچی، و.. است. بعلاوه آزمون اس ای تی علی رغم آزمون یوس در سایر کشورهای اروپایی دارای اعتبار است.

 

انواع آزمون اس ای تی:

آزمون اس ای تی از دو بخش اس ای تی 1 و اس ای تی 2 تشکیل شده است. کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های برتر آمریکا را دارند می بایست در آزمون اس ای تی 2 شرکت کنند و کسانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند باید در آزمون اس ای تی 1 شرکت کنند.

 

هدف آزمون اس ای تی:

هدف اصلی از برگزاری آزمون اس ای تی که توسط موسسه کالج برد آمریکا اعلام می شود این است هرچه دانش آموزان در دوران تحصیل دبیرستان یاد می‌ گیرند و همچنین تفکر انتقادی دانش‌ آموزان و قدرت تجزیه و تحلیل درست و مفاهیم یاد گرفته شده توسط دانش آموزان مورد ارزشیابی و سنجش قرار می ‌گیرد.

 

بازه نمرات آزمون اس ای تی:

آزمون اس ای تی  در خصوص نمره دهی و مدل سوالات خود تغییر زیادی کرده است و با حداکثر نمره ۱۶۰۰ و حداقل نمره ۱۴۰۰ برگزار می شود. در آزمون اس ای تی ۱ دانش ریاضیات و زبان انگلیسی دانشجویان مورد سنجش قرار می ‌گیرد و از ۱۶۰۰ نمره در نظر گرفته شده ۸۰۰ نمره برای سوالات ریاضی و ۸۰۰ نمره برای سوالات زبان انگلیسی تعلق دارد و بیشتر دانشگاه های ترکیه به نمره ریاضی اهمیت زیادی می دهند و نباید نمره ریاضی از ۱۶۰۰ کمتر باشد و دانشگاه ‌ها بر اساس سیاست دانشگاه  حداقل نمره آزمون اس ای تی را متفاوت می سنجند و اگر نمره آزمون اس ای تی شما کمتر از ۱۲۰۰ باشد شانس قبولی شما در دانشگاه های دولتی و ممتاز ترکیه کمتر می شود.

 

نحوه برگزاری آزمون اس ای تی:

در قسمت اول آزمون اس ای تی از دانش آموزان خواسته می شود که به سوالات ریاضی پاسخ دهند. این سوالات شامل بخش های توانایی حل مسئله، تجزیه و تحلیل اطلاعات، آمار، هندسه و جبر است که دانش‌ آموزان در دبیرستان یاد گرفته‌ اند. مدت زمان پاسخگویی به این آزمون در این بخش ۲۵ دقیقه است تعداد ۲۰ سال وجود دارد که چهار گزینه ای هستند و ماشین حساب برای این آزمون غیر مجاز است. دفترچه دوم از ۳۸ سوال چهار گزینه ای تشکیل شده است. استفاده از ماشین حساب در این بخش مجاز است و زمان این بخش از آزمون ۵۵ دقیقه است. سوالات بخش انگلیسی آزمون اس ای تی مربوط به توانایی زبان انگلیسی است. در دفترچه سوالات مهارت خواندن، باید بر اساس متنی که عمدتاً یک داستان کوتاه و یا بخشی از یک پژوهش است به سوالات پاسخ دهید. این بخش از ۵۲ سوال تشکیل شده است و ۶۵ دقیقه مهلت برای پاسخگویی دارد و برای پاسخ به این سوالات باید دارای دانش زبان انگلیسی باشید. در دفترچه سوالات در قسمت نوشتاری هم ۴۴ سوال وجود دارد ۲۵ دقیقه وقت پاسخگویی به این سوالات دارید.

 

اعتبار آزمون اس ای تی:

این آزمون به مدت دو سال اعتبار دارد. داوطلبان می بایست پس از دریافت نتیجه آزمون حداکثر تا دو سال برای ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنند. در غیر اینصورت نتیجه آزمون پس از دو سال منقضی می شود و دانش آموزان باید مجددا در این آزمون شرکت کرده و نمره ی قبولی را کسب کنند.

 

دفعات برگزاری آزمون اس ای تی:

 آزمون اس ای تی سالانه ۷ مرتبه در کشور ایالات متحده آمریکا و شش مرتبه در کشورهای دیگر برگزار می شود.

 

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون اس ای تی:

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون اس ای تی  عبارتند از:

عکس پاسپورت

عکس دیپلم

آدرس پستی و شماره تماس

 فایل عکس

 آدرس ایمیل

اطلاعات کارت بانکی

 

سطح آزمون اس ای تی:

در ابتدا سطح زبان انگلیسی دانش ‌آموزان آمریکایی مطرح است. یعنی اغلب سختی آزمون بسته به سطح زبان دانشجو است. به طور کلی اس ای تی در کشور آمریکا یک آزمون متوسط است و اگر زبان انگلیسی قوی داشته باشید، سطح این آزمون برای شما متوسط خواهد بود. باید دانش ‌آموز مهارت تمرین و تکرار داشته باشد و استفاده از کلاس های جامع و منابع اطلاعاتی درست باعث نوشتن آسان این آزمون می شود.

 

شرط سنی و دفعات برگزاری آزمون اس ای تی:

در آزمون اس ای تی شرط سنی وجود ندارد و تمام رده های سنی می توانند در این آزمون شرکت کنند و اغلب شرکت ‌کنندگان در آزمون در سنین ۱۷ الی ۲۱ سال هستند.  در این آزمون شرکت چندین باره داوطلب محدودیت خاصی ندارد و می توان چندین بار در این آزمون شرکت کرد.

 

مراکز برگزاری آزمون اس ای تی:

مراکز برگزاری آزمون اس ای تی در کشور ترکیه در ۳۱ مرکز مختلف در شهرهای استانبول، ازمیر، آنکارا، آنتالیا، کوجالی، بورسا و …  است.

 

 

منابع آزمون اس ای تی:

سرفصل های این آزمون شامل ۳ درس ریاضی، درک مطلب و نگارش می‌ شوند. 800 نمره یعنی نیمی از آزمون از بخش ریاضی و ۸۰۰ نمره دیگر از بخش های درک مطلب و نگارش به دست می آید. سوالات این آزمون نمره منفی ندارد و نمره از پاسخ درست شما محاسبه می شود.

از منابع اصلی آزمون اس ای تی می توان به کتاب های موسسه کالج اشاره کرد که برگزارکننده این آزمون است. در آزمون موضوعی می توان به کتاب های راهنمایی مطالعه برای همه آزمون اس ای تی اشاره کرد. برای آزمون عمومی راهنمای مطالعه رسمی ملاک است. انتشارات کاپلان و بارونز از منابع این آزمون در بخش های ریاضی درک مطلب و انشا به شمار می رود.

ثبت نام آزمون اس ای تی

photo-1525900907992-84464c86d6b4.jpeg
photo-1509395176047-4a66953fd231.jpeg

مراحل ثبت نام و موفقیت در آزمون SAT

شاید سؤال بسیاری از شما این باشد. چطور خودمان را برای آزمون SAT آماده کنیم؟ برای آماده شدن هر چه بیشتر در این آزمون چند راه مختلف دارید: شرکت در کلاس های آنلاین، شرکت در کلاس های حضوری. هم اکنون هر دوی این کلاس ها در شهر های ایران برگزار می شود؛ اما هر کدام از آن ها مزایا و معایبی دارند.

1. محل آزمون

از آنجا که محل برگزاری آزمون، امکانات و اتمسفر برگزاری تاثیر غیر قابل انکاری در جواب آزمون شما دارد، توصیه ما اینست که مرکز خود را در شهرهای بزرگتر و مراکز معتبر تر مثلاً در استانبول یا آنکارا انتخاب کنید

2. مراکز

در ترکیه 31 مرکز مختلف در شهرهای استانبول، ازمیر، کوجالی، آنکارا، آنتالیا، بتل قاضی، بورسا، قیصری آزمون اس ای تی برگزار می کنند. بیشتر این مراکز دانشگاه ها یا مدارس معتبر بین المللی در شهر خود هستند.

ثبت نام آزمون اس ای تی با توجه به حساسیت های زمانی، ممکن است فرد را درگیر هزینه اضافه کند. انتخاب محل مناسب برای آزمون نیز می تواند کاملاً چالش برانگیز باشد. به علاوه از آنجا که در هنگام ثبت نام می توانید دانشگاه هایی که باید نتیجه آزمون برایشان ارسال شود را انتخاب کنید، بهتر است از همان ابتدا با افراد حرفه ای شروع کنید.

SAT یک آزمون استاندارد است که با تکیه بر سنجش میزان درک مطلب و توانایی محاسباتی نشان می دهد که چقدر برای ورود به کالج یا دانشگاه آماده اید! در واقع در این آزمون شما کمترین نیاز را به حفظیات خود خواهید داشت و ابزار شما در طول امتحان قوه تحلیل شما می باشد.

آزمون sat، یک آزمون استاندارد بین المللی است که سالهاست به سنجش مهارت تحصیلی دانش آموزان برای شروع مقاطع دانشگاهی می پردازد.

آزمون SAT در دو نوع برگزار می‌شود که نوع اول همان آزمون معمول SAT است که به بخش ریاضی و هوش و زبان انگلیسی تمرکز دارد و نوع دوم می‌تواند بر بخش علمی خاصی مثل زیست، شیمی یا فیزیک تمرکز داشته باشد. شرکت‌کنندگان بر اساس هدف خود در آن شرکت می‌کنند؛ البته توجه داشته باشید که در این آزمون براساس رشته‌ انتخابی خود می‌توانید بخش Essay را نیز انتخاب کنید. به‌طور کلی آزمون SAT با هدف سنجش عیار علمی و درک ریاضیات دانش‌آموختگان مقطع دبیرستان است و اینکه تا چه میزان می‌توانند از اطلاعات آموخته‌شده در مقاطع دانشگاهی استفاده کنند.