آزمون Tomer آزمون تومر

آزمون TÖMER

آزمون تومر چیست؟

آزمون تومر TÖMER به عنوان یکی از معتبرترین مدارک زبان ترکی استانبولی، پیش نیاز اصلی ورود به دانشگاه‌ های دولتی و ترک زبان کشور ترکیه است.

 

تومر مخفف مرکز آموزش زبان ترکی است و همانند آزمون یوس اهمیت بسیار زیادی نزد دانشگاه‌ های این کشور دارد. در امتحان تومر سطح مهارتی داوطلب در زبان ترکی سنجیده می‌ شود و داوطلب آزمون باید به یک سطح قبل قبولی برسد تا بتواند در دانشگاه ‌های کشور ترکیه پذیرش بگیرد. همانطور که در ابتدای مطلب هم گفته شد، کشور ترکیه در سال‌های اخیر مقصد مهاجرت بیشتر مردم ایران شده است.

آزمونTÖMERترکیه چیست؟

. بسیاری از دانشجویان ایرانی قصد دارند تا تحصیلات خود را در دانشگاه‌ های کشور ترکیه ادامه دهند و برای انجام این کار نیاز دارند تا زبان ترکی را به خوبی یاد بگیرند.

کشور ترکیه از سیاست کشورهای انگلیسی زبان پیروی  کرده است و آزمون مشخصی را برای سنجش سطح زبان داوطلبان دانشگاه ‌ها برگزار می ‌کند اما با این تفاوت که کشور ترکیه حتی کلاس ‌های آمادگی آزمون را هم توسط خود مرکز تومر برای داوطلبان برگزار می‌ کند.

آزمون تومر یا Tomer مخفف کلمات Türkçe Öğretim Merkezi به معنی مرکز آموزش زبان ترکی می باشد. این آزمون از اهمیت بالایی برای ورود به اکثریت دانشگاه های ترکیه برخوردار است. به ویژه دانشگاه هایی که در آنها به زبان ترکی تدریس می شود. این آزمون دانش کلی داوطلب را در همه بخش های مختلف زبان ترکی استانبولی مورد سنجش قرار می دهد. آزمون تومر از بخش های زیر تشکیل شده است:

Writing (نوشتاری)

Listening (شنیداری)

Structure (ساختار)

Reading (خواندن)

Spoken Production (تولید گفتاری)

Spoken Production (تعامل گفتاری)

آزمون تومر به دو صورت آزمون گواهی تومر Sertifika و آزمون دیپلم زبان ترکی Diploma می باشد. همانطور که اشاره کردیم تمامی افرادی که قصد ادامه تحصیل، گرفتن تابعیت و اخذ شهروندی در کشور ترکیه را دارند ملزم به داشتن مدرک تومر هستند؛ اما نمره ای که در این آزمون کسب می کنند می تواند نسبت به نیاز و هدفی که دنبال می کنند متفاوت باشد. آزمون تومر از لحاظ سطح بندی در ۳ سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته می باشد.

انواع مدارک و آزمون تومر

تومر شامل چهار مدرک Elementary Certificate ، Intermediate Certificate UpperIntermediate Certificate ، Diploma  می‌شود که دو مدرک اولی برای سطوح مقدماتی و متوسط و دو مدرک بعدی برای سطوح بالاتر از سطح متوسط و پیشرفته صادر می‌ گردد. در پایان هر دوره، دانشجو ملزم به گذراندن و قبولی در آزمون نهایی دوره مذکور برای ارتقا به سطح بالاتر است.

آزمون نهایی در پایان هر دوره زبان ترکی استانبولی برای سنجش چهار مهارت اصلی زبان دانشجو در هر سطح از آزمون زبان تومر گرفته می ‌شود و در صورتی که فردی قادر به پاس کردن یکی از مهارت‌های آن سطح نباشد ملزم به شرکت در امتحان جبرانی خواهد بود و همچنین در صورتی که در بیش از یک مهارت زبان ترکی رد شود ملزم به تکرار دوره به صورت کامل خواهد بود.

بر این اساس جزئیات دوره‌های مختلف آزمون زبان ترکی و یا همان آزمون تومر به شرح زیر است:

با توجه به جدول بالا، متقاضیان شرکت کننده در کلاس‌های تومر در سطح A1 توانایی عمومی ارتباط و رویارویی با سوال و جواب ساده، در سطح A2 از دانش اولیه زبان و توانایی مکالمه در مورد مباحث ساده و قابل پیش‌ بینی برخوردار می ‌گردند.

دانشجویان با گذراندن کلاس های سطوح B1 و B2 آزمون تومر به ترتیب از دانش متوسط زبان ترکی برای رویارویی با شرایط روزمره و دانش مناسب برای توصیف موضوعات مختلف برخوردار شده و در نهایت با گذراندن سطح C1 و دریافت دیپلم تومر، از دانش زبان ترکی برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی و توانایی ورود به بازار کار کشور ترکیه و همچنین تعامل با همکاران و کارفرمایان برخوردار خواهند شد.

نمره این آزمون در چهار سطح دسته بندی می شود:

با کسب مجموع نمره ۵۰ تا ۵۹ فرد موفق به دریافت مدرک سطح A2 آزمون تومر می ‌شود.

با کسب مجموع نمره ۶۰ تا ۶۵ فرد موفق به دریافت مدرک سطح B1 آزمون تومر می ‌شود.

با کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰ فرد موفق به دریافت مدرک سطح B2 آزمون تومر می‌ شود.

و با کسب مجموع نمره ۷۱ تا ۱۰۰ فرد موفق به دریافت مدرک سطح C1 آزمون تومر می ‌گردد.

بنابر اطلاعات وبسایت تومر، افراد شرکت کننده در آزمون تومر در صورت گرفتن نمره زیر ۵۰ امکان دریافت مدرک تومر را نخواهند داشت. بنابر صلاحدید دپارتمان پذیرش تحصیلی دانشگاه‌ های دولتی ترکیه، سطح مورد درخواست مدرک تومر ممکن است متغیر باشد.

منابع مورد نیاز برای شرکت در آزمون تومر:

یکی از روش‌ های آماده سازی برای شرکت در آزمون‌های مختلف، مراجعه به منابع رسمی آن آزمون است. برای آزمون تومر نیز مانند هر آزمونی منابع زیادی برای آماده سازی افراد در دسترس قرار گرفته است که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

-مجموعه کتاب‌های HiTiT: این کتاب ها به طور خاص برای متقاضیان تومر نوشته شده‌اند. در واقع می ‌توان این منبع را یکی از مهمترین کتاب‌ های قبولی در این آزمون دانست.

-مجموعه کتاب‌های MER: این مجموعه کتابی نیز همانند دیگر منابع، اطلاعات مهمی برای قبولی در آزمون زبان تومر را در اختیار متقاضیان قرار می ‌دهد و در پایان این کتاب‌ ها یک نمونه از سوالاتی که در آزمون زبان تومر پرسیده شده است، قرار گرفته است.

-فرهنگ لغت زبان ترکی: دیکشنری‌های ترکی زبان نیز یکی دیگر از منابع قابل استفاده برای شرکت در آزمون زبان تومر هستند که مهمترین این فرهنگ‌های لغت Büyük Türkçe Sözlük است.

مزایای آزمون تومر:

اشخاصی که قصد زندگی، تحصیل و کار در ترکیه را دارند مطمئنا به مدرک Tomer نیاز خواهند داشت. علاوه بر این، اگر مدرک تومر با نمره بالا داشته باشید در بسیاری از مراکز ایران مانند موسسه اعزام دانشجو به ترکیه، موسسات آموزش زبان ترکی، سفارت و کنسولگری های ترکیه و … می توانید مشغول به کار شوید.

کسانی که برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه اقدام می کنند، اگر مدرک تومر نداشته باشند، باید دوره های ۶ ماهه تا ۱ ساله را برای آموزش زبان ترکی بگذرانند. همچنین اگر هنگام ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه، مدرک تومر با نمره خوب در رزومه خود قرار دهید تاثیر بسزایی در قبولی شما خواهد داشت

آزمون تومر در ایران:

اولین آزمون تومر در ایران در سال 1398 و در دانشگاه تهران برگزار شد. تا قبل از آن داوطلبان برای شرکت در این آزمون می ‌بایست حتماً با اخذ ویزای توریستی، به شهرهای ترکیه مراجعه می ‌کردند. در ایران مرکز فرهنگی یونس امره، در سفارت ترکیه مجری برگزاری دوره‌های دیپلم تومر است. در حال حاضر نمایندگان دانشگاه آنکارا و دانشگاه قاضی در تهران آزمون تومر را برگزار می‌ کنند. قبل از شرکت و در صورت اعلام برگزاری آزمون تومر می ‌توانید برای ثبت نام در این آزمون‌ ها به وب‌ سایت دانشگاه آنکارا مراجعه کنید.

آزمون تومر در تهران:

از آنجایی که ایرانیان بسیاری خواهان تحصیل و مهاجرت به کشور ترکیه هستند، داشتن مدرک تومر نکته مثبتی است که باید برای به دست آوردن آن تلاش کنند. پیشتر متقاضیان ایرانی برای شرکت در این آزمون باید ویزای توریستی کشور ترکیه را می‌گرفتند و برای شرکت در آزمون تومر به یکی از شهرهای ترکیه سفر می ‌کردند. اما از دو سال قبل اولین آزمون تومر در تهران در دانشگاه تهران برگزار شد.

دانشگاه آنکارا که مبدا ابتدای آزمون تومر در کشور ترکیه بوده است، ترتیبی داده است تا این آزمون در بسیاری از کشورها جهان قابلیت برگزاری را داشته باشد. لذا ایرانیانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند و ساکن ایران هستند به راحتی می ‌توانند در زمان مقرر برای شرکت در آزمون زبان تومر، در شهر تهران و در مکان از پیش تعیین شده حضور پیدا کنند و در این آزمون شرکت کنند

آزمون آنلاین تومر:

در حال حاضر آزمون آنلاین تومر برگزار نمی‌شود؛ اما دانشگاه‌ هایی که مسئول برگزار آزمون تومر هستند می ‌توانند در شرایط خاص آن را آنلاین برگزار کنند. آزمون‌ها به صورت حضوری در محل دانشگاه آنکارا یا دانشگاه استانبول و دانشگاه قاضی، یا در محل نمایندگان آن‌ها برگزار می ‌شوند. دانشگاه آنکارا به غیر از آنکارا در بسیاری شهرهای ترکیه مثل آلانیا، آنتالیا، ازمیر، استانبول (در مرکز کادیکوی و مرکز تکسیم) و همچنین شهربورسا دارای شعبه برگزاری آزمون است.

مراحل ثبت نام:

برای یادگیری زبان ترکی استانبولی هم می توانید به صورت خود آموز عمل کنید و هم در کلاس های آمادگی تومر شرکت کنید. در هر صورت مرجع این آزمون کتاب های Hitit است. پس از پایان مجموعه ی این کتاب ها دانش آموزان به زبان ترکی استانبولی تسلط کامل پیدا می کنند.

 همچنین در آزمون های آنلاینی که به صورت آزمایشی در سایت موسسه ی TOMER برگزار می شود شرکت کنید تا سطح زبان شما مشخص شود و در آن سطح از شما امتحان گرفته شود.

همان طور که اشاره شد آزمون دانشگاه آنکارا به صورت آنلاین برگزار می شود، بنابراین نیاز به مراجعه ی حضوری نیست. مدارک ثبت نام شامل دو قطعه عکس پرسنلی، کپی پاسپورت یا ترجمه ی شناسنامه است.

 

photo-1525900907992-84464c86d6b4.jpeg
photo-1509395176047-4a66953fd231.jpeg

مراحل ثبت نام و موفقیت در آزمون YOS

شاید سؤال بسیاری از شما این باشد. چطور خودمان را برای آزمون یوس آماده کنیم؟ برای آماده شدن هر چه بیشتر در این آزمون چند راه مختلف دارید: شرکت در کلاس های آنلاین، شرکت در کلاس های حضوری. هم اکنون هر دوی این کلاس ها در شهر های ایران برگزار می شود؛ اما هر کدام از آن ها مزایا و معایبی دارند.

1. چه کسانی نیازمند گذراندن آزمون تومر هستند؟

بنابر صلاحدید دپارتمان پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های دولتی ترکیه، سطح مورد درخواست مدرک تومر ممکن است متغیر باشد. برای مثال در اغلب موارد سطح C1 آزمون تومر برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مورد نیاز است و در برخی موارد ممکن است سطوح B1 و B2 تومر برای تحصیل در رشته‌های مهندسی دانشگاه‌های ترکیه کفایت کند. اما بنابر تجربه کارشناسان اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه، برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا حداقل سطح B2 آزمون تومر مورد نیاز است.

2. مراکز

بر خلاف سایر آزمون های بین المللی، آزمون تومر به صورت متناوب در سال برگزار می‌گردد و محدودیت زمانی خاصی به دنبال ندارد. چنانچه شما در دانشگاه موردنظر خود اقدام به ثبت نام کنید، زمان آزمون تومر ۲۰۲۱ به شما نیز نمایش داده خواهد شد.

البته به نقل از برخی سایت‌های خارجی، آزمون تومر هر روز از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۶:۰۰ در کشور ترکیه برگزار می‌گردد. همچنین قبل از ثبت نام داوطلبان در این آزمون، آزمون تعیین سطح انجام می‌گیرد.

کشور ترکیه از سیاست کشورهای انگلیسی زبان پیروی کرده است و آزمون مشخصی را برای سنجش سطح زبان داوطلبان دانشگاه‌ها برگزار می‌کند. اما با این تفاوت که کشور ترکیه حتی کلاس‌های آمادگی آزمون را هم توسط خود مرکز تومر برای داوطلبان برگزار می‌کند

آزمون تومر همانند دیگر آزمون‌های بین المللی به مدارک معتبر و مختلفی نیاز دارد تا بتواند شرکت‌کنندگانی که بیشتر خارجی هستند را ثبت نام کند. برای ثبت نام در این آزمون به دو عکس پرسنلی استاندارد (پس زمینه سفید) نیاز دارید. اگر اعتبار پاسپورت شما به پایان رسیده یا اصلا پاسپورت ندارید، هر چه سریع‌تر نسبت به دریافت پاسپورت اقدام کنید.

بنابر اطلاعات وبسایت رسمی تومر، دانشگاه آنکارا مجری مستقیم برگزاری آزمون تومر و سایر کارهای مربوط به آن نظیر ثبت‌نام، ارائه نتایج آزمون و مدارک تومر است. لازم به ذکر است که مرکز تومر دارای شعباتی در سایر نقاط این کشور نظیر آنکارا (کیزلای)، آلانیا، آنتالیا، ازمیر، استانبول (کادیکوی، تکسیم) و بورسا نیز هست. البته به دلیل قرارگیری کشور ترکیه به عنوان یکی از مقاصد برتر و محبوب تحصیلی در دنیا، هر ساله دانشجویان و متقاضیان بین‌المللی ادامه تحصیل در ترکیه در حال افزایش هستند و به همین خاطر این آزمون در سایر نقاط دنیا از جمله ایران برگزار شده و دارای نمایندگی قانونی از دانشگاه آنکارا است